سایت ملی طب مکمل - جایگزین ایران
جستجو :         
  

آشنائی با استئوپاتی

osteopathy session1.jpgروش استئوپاتی(Osteopathy) چیست؟
 
  استئوپاتی  يكي از روشهاي طب كل ‌نگر است كه اعتقاد دارد تمامی سيستم‌هاي بدن در ارتباط با يكديگر بوده و تغييري نامطلوب در يكي از بخشهاي بدن، عملكرد ساير سيستمها را نيز دچار مشكل مي‌كند. بدين دليل ،درمانگران استئوپاتی  براي درمان كل بدن، با توجه و تمركز بروي عملكرد سيستم استخوانها و عضلات  سعي بر پيدا نمودن عامل اصلي بيماري دارند.  استئوپاتی  همچنين يك روش درماني براي جلوگيري از استرس مي‌باشد و بيمار را به داشتن یک زندگي سالم همراه با رژيمهاي سالم غذايي تشويق مي‌كند.
 
تاریخچه استئوپاتی چیست؟
 
  اين روش درماني در سال 1874  براي اولين بار توسط يك پزشك و جراح به نام اندرو تيلوراستيل (Andrew Taylor Still)كه سه فرزند خود را بر اثر مننژيت ستون فقرات از دست داده و از پزشكي رايج نااميد شده بود، معرفی شد . استيل اعتقاد داشت كه سلامت و بيماري بدن بطور گسترده‌اي به عملكرد مكانيكي و استحكام استخوان‌ها، عضلات و مفاصل بستگي دارد. برهمين اساس ، شيوه علمي جديدي از پزشكي به نام استئوپاتی بر گرفته از دو واژه يونانيOsteo به معني استخوان وpathos به معني رنج از بيماري، شكل گرفت و در سال 1892 مدرسه آمريكائي  استئوپاتی  بنام كالج Kirksvill براي آموزش و مطالعه اين روش، بنيانگذاري شد.
 
وضعیت فعلی استئوپاتی در کشور امریکا چگونه است؟
 
  امروزه پزشكان استئوپاتی   همانند ساير پزشكان ، دوره‌هاي آموزشي مشکلی را به مدت چهار سال سپري كرده وپس از دوره رزيدنتي در شاخه‌هاي خاص تر اين رشته همچون پزشكي كودكان، جراحي، پزشكي داخلي و يا طبابت خانواده آموزش مي‌بينند و همانند پزشكان طب رايج نسخه تجويز نموده و يا درخواست آزمايشات رایج را صادر مي‌كنند. همچنين درمانگران استئوپاتی  با  عضویت در بورد تخصصي اين رشته داراي اجازه براي عضويت در انجمن پزشكي آمريكا مي‌باشند.
  مطالعات گسترده در مورد علم استئوپاتی ، منجر به ايجاد زيرشاخه هاي تخصصي شده است كه در آن پزشكان با تمرينات و استانداردهاي پزشكي مخصوص بروي يك بخش از بدن متمركز مي‌شوند. بطور مثال  در بخش استئوپاتی جمجمه،روشهاي درمان با  تمركز برروي استخوانهاي جمجمه انجام مي‌شود و بايد توجه شود كه اين روش با کرانیوساکرال تراپی (Craniosacral Therapy) كه يك روش بدون مجوز مي‌باشد اشتباه نشود. در ساير شاخه‌‌ها، مانند دندان‌پزشكي نيز متخصصان با اين روش مشغول به فعاليت مي‌باشند.
 
osteopathy session2.jpgاستئوپاتی چگونه عمل مي كند ؟
 
  مراجعه به يك پزشك استئوپات ، بسيار شبيه مراجعه به يك پزشك طب رايج مي‌باشد. در واقع بسياري از روش‌هاي درمان استئوپاتی و پزشكي رايج يكسان بوده و  فقط در برخي موارد متفاوتند.
  به عنوان مثال،اگر بيماري شما مربوط به استخوانها، عضلات ويا تاندونها باشد، پزشك استئوپاتی   از روش دستکاری با استئوپاتی( OMT (Osteopathy Manipulative Therapy استفاده مي‌كند. اين روش شامل دستكاري بافتهاي نرم، حركتهاي ريتميك و كششي، تكنيك‌هاي مخصوص مفاصل وضربه‌هاي پرسرعت بدون درد مي‌باشد.     پزشكان استئوپاتی بر اين باورند كه اين تكنيكها انتقال  پیام دررشته‌‌هاي عصبي را بهبود بخشیده و ايمني بدن را با رفع گرفتگيهاي گره‌هاي لنفاوي و افزایش پادتن‌‌هاي طبيعي بدن، تقویت می کنند. در روش OMT عضلات شل و راحت مي‌شوند ، قابليت انعطاف آنها بالا مي‌رود ، طرز ايستادن بهتر مي شود و همچنين دامنه حرکت مفاصل و اندام تحتانی افزایش می یابد . در نتيجه OMT همراه با افزودن رژيمهاي غذايي و  آموزش شیوه صحیح زندگي ، به عنوان يك روش بهتر زيستن بكار مي‌رود.
 
آیا استئوپاتی همان کایروپراکتیک ((Chiropractics است؟
 
  خیر . توجه به اين نكته لازم است كه روش استئوپاتی  با روش کایروپراکتیک يكسان نیست. با اينكه هر دو روش سلامت بدن را بر مبناي ساختار آن مي‌دانند، اما کایروپراکتیک توجه و تمركز بيشتري بر روي هماهنگي و سازگار كردن استخوان‌‌ها و مفاصل دارد، درصورتيكه استئوپاتی ، تمامي ابزار پزشكي در دسترس را به هنگام درمان در اختيار دارد.
 
از استئوپاتی چه انتظاري مي توان داشت ؟
 
  اولين جلسه رویارویی بيمار و پزشك استئوپات ، با سوالاتي در مورد علائم بيماري، تاريخچه پزشكي بيمار، سلامت رواني و ساختار زندگي او آغاز مي‌شود و در صورت لزوم آزمايشهايي همچون آناليز خون و ادرار و يا عكسبرداري ‌ا ز نقاط  مختلف بدن انجام مي‌شود. همچنين بررسيهايي برروي ستون فقرات،عضلات، مفاصل و تاندون‌ها انجام شده و به  واكنشها، قابليت انعطاف و كشش عضلات توجه مي‌شود .در ضمن هرگونه ناهنجاري ثبت مي‌گردد. ممكن است پزشك بيمار را در حالت‌هاي مختلف نشسته و يا ايستاده آزمايش كند و حركات و حالات او را بررسي كند.
  در طول درمان ، گاهی پزشك رژيم غذايي بيمار را تغيير  می دهد و يا او را به پزشكان متخصص معرفي می كند یا در صورت مشاهده ناهنجاري در ساختار بدن ، از روش OMT براي بهبود بيمار استفاده می نمايد. لازم به ذكر است كه اولين جلسه درمان حدود يك ساعت و ساير جلسات بيست تا سي دقيقه زمان مي‌برد و تعداد جلسات به شرايط بيمار بستگي دارد.
 
منافع استئوپاتی برای سلامتي چیست؟
 
  گرچه روش استئوپاتی  براي درمان كل بدن بكار مي‌رود، ولي شواهد نشان مي‌دهد كه در درمان دردهاي كمر و گردن، سردرد، مشكلات زانو و صدمات مفاصل تاثير بهتري را بدنبال داشته است.
  بيشتر تكنيكهاي استئوپاتی، بدن را به آرامش رسانده، درد و استرس را كاهش داده و  باعث تحريك  رشته‌هاي عصبي مي‌شوند و گردش خون را افزایش می دهند. اين روش ، همچنين در پزشكي ورزش (Sports Medicine)نيز نتايج خوبي را به همراه داشته است.
 
موارد احتياط  در رشته استئوپاتی کدام است؟
 
  به هنگام مراجعه به پزشك استئوپاتی ، علاوه بر توجه به انتخاب يك پزشك متخصص با مجوز قانوني  ، بهتر است به موارد زير نيز توجه شود:
·  دستكاري شديد مفاصل نبايد دردناك باشد، اما مي‌تواند باعث درد كمي شود كه ظرف يك تا دو روز برطرف شود.
·  در صورت داشتن مشكلاتي چون شكستگي استخواني، التهاب شديد مفاصل ، سرطان استخوان، دردهاي شديد ستون فقرات و يا ديسك كمر ،  بهتر است از دستكاري‌هاي استئوپاتی خود داری شود.
 کتابهای استئوپاتی
ISBN: 1556434278 / 2003
ISBN: 0443063605 / 2003
ISBN: 0443079919 / 2001


مقالات در زمینه استئوپاتی


بانک اطلاعات تکمیلی

:: درگاه طب مكمل-جايگزين ايران :: باحمایت دبیرخانه شورای اطلاع رسانی ::
DOURAN Portal V3.9.8.15
دانشگاه علوم پزشکی ارتش
Daash Amer Group گروه اينترنتی داش عامر